Zaproś Betlejemskie Światło Pokoju na stół wigilijny w swoim domu!  Podziel się nim z sąsiadami!

Serdecznie zapraszamy na harcerski koncert kolęd zespołu Żywioły ART i uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które odbędzie się 18 grudnia 2019r. o godzinie 17.30 w Centrum Handlowym Mrówka w Ciechanowie.

Światło zostanie u nas aż do wigilii. Każdego dnia w godzinach pracy CH Mrówka można przyjść i zabrać światło do swojego domu. Warto zadbać o to, by światło, które dzięki międzynarodowej, harcerskiej sztafecie przybyło do nas bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem odwiedziło też Twój dom.

Światło, które daje moc …

Zapraszamy!

Idea BŚP

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Historia BŚP

Przekazanie BŚP zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Do Wiednia Światło przybywa za pośrednictwem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines. Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii. Jako ciekawostkę warto dodać, że co roku w specjalny rejs z Betlejemskim Światłem Pokoju wyrusza z Polski Zawisza Czarny. W tym roku odwiedzi porty na wschodnim wybrzeżu Bałtyku: łotewską Liepaję i litewską Kłajpedę.

Światło, które daje moc …

 

Kategorie: Aktualności

Powiązane wpisy

Aktualności

Sezonowa WYPRZEDAŻ!

Już jest! WYPRZEDAŻ sezonowa -50% w Top Secret ❤ Teraz Twoje ulubione stylizacje w najlepszych niższych cenach. Zapraszamy!

Aktualności

Jarmark Produktów Regionalnych

Jarmark Produktów Regionalnych w Centrum Handlowym Mrówka! 23-26 listopada 2022r. i 14-17 grudnia 2022r. Oscypki, chleby, miody i chałwy wytwarzane zgodnie z tradycyjnymi recepturami, kultowe już smaki PRL-u, wędliny, sery, syropy, przetwory … i wiele, Czytaj więcej...

Aktualności

Nowa kolekcja RY

-40% na druga, tańszą sztukę!!! Przy zakupie dwóch rzeczy z NOWEJ KOLEKCJI dostajesz rabat -40% na tańszą sztukę! Promocja dotyczy rzeczy nieprzecenionych, nie łączy się z ofertą specjalną, innymi promocjami, wyprzedażą oraz outletem. Szczegóły w Czytaj więcej...